


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 6 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 5 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 27 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.4 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State Current | 4 A |
Stock: 1531
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73574
Ext.Price$0.73574
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73574 | $0.73574 |
| 10 | $0.56573 | $5.65730 |
| 25 | $0.50704 | $12.67600 |
| 50 | $0.45444 | $22.72200 |
| 100 | $0.40730 | $40.73000 |
| 300 | $0.38599 | $115.79700 |
| 500 | $0.36579 | $182.89500 |
| 1000 | $0.34066 | $340.66000 |
